Slnko a starnutie. Majú niečo spoločné?
Starnutie spôsobuje vo všeobecnosti viacero faktorov vrátane genetiky, životného štýlu a environmentálnych faktorov. Podľa výskumov je však nadmerná expozícia slnečnému žiareniu zodpovedná až za 80% starnutia1!
Fotostarnutie je poškodenie kože, ktorá je nadmerne vystavená slnečným UV lúčom za dlhšie obdobie. Môže spôsobiť vrásky, pigmentáciu, nerovnomerný tón či ochabnutie pleti1. Krém s vysokým SPF a PA faktorom je preto základnou súčasťou kozmetickej rutiny ako predísť škodlivým vplyvom UV žiarenia na pleť.
Slnečné spektrum
Pred tým, ako si povieme, čo vlastne opaľovací krém je, by bolo dobré vysvetliť, prečo ho vôbec potrebujeme. Slnko nám poskytuje teplo cez infračervené žiarenie (>780nm), osvetlenie kvôli čomu vlastne môžeme vidieť okolie cez viditeľné žiarenie (400-780nm), a taktiež ultrafialové žiarenie, ktoré nemôžeme ani vidieť a ani cítiť (<400nm).
Ultrafialové žiarenie a jeho vplyv na pleť
Je dokázané, že ultrafialové žiarenie je pre človeka karcinogénom2, čo znamená, že zvyšuje riziko rakoviny kože. Prirodzene, slnko poskytuje aj benefity, o tom niet pochýb. Jedným z nich je tvorba vitamínu D za pomoci UVB žiarenia z prekurzorov, ktoré sa nachádzajú v pokožke. Preto je ideálne nájsť rovnováhu medzi benefitmi a umožniť pokožke vytvoriť vitamín D, a zároveň ju chrániť pred škodlivým UV žiarením.
Keď rozprávame o UV žiarení, máme tým na mysli čokoľvek do 400nm. V rozhraní od 0 - 280nm je UVC žiarenie, ktoré však ani neprenikne cez našu ozónovú vrstvu. Ďalším je UVB žiarenie, ktoré je v rozhraní 280 - 320nm. Tvorí probližne 5% z celkového UV žiarenia. A potom je tam UVA žiarenie, ktoré je v rozmedzí od 320 - 400nm.
UVB žiarenie dopadá na pokožku povrchovo a spôsobuje jej opálenie / spálenie. Spálenie kože má za následok zvýšené riziko rakoviny kože. Zatiaľ čo UVA žiarenie preniká hlboko do kože a prispieva k predčasnému starnutiu kože - t.j. k rozpade kolagénu, tvorbe vrások, a taktiež k rakoviny kože. Čo je dôležité zdôrazniť, UVA žiarenie preniká aj cez sklo! Takže pokiaľ sedíte celý deň v kancelárii pri okne, alebo šoférujete v aute, taktiež nezabudnite aplikovať krém s SPF a PA faktorom :)
Čo je SPF?
SPF - Sun Protection Factor (v preklade ochranný faktor proti slnku) bol pôvodne vytvorený na určenie ochrany pred UVB žiarením v opaľovacom kréme - t.j. ako stupeň ochrany pred spálením. Čiže nereflektuje ochranu pred UVA žiarením (aka predčasným starnutím). V podstate SPF znamená množstvo času, ktoré pokožka potrebuje, aby sa spálila pri použití opaľovacieho krému. Napríklad, ak mojej pokožke trvá 10 minút sa spáliť na slnku bez opaľovacieho krému, tak v prípade ak použijem SPF15, bude trvať 15 x 10 (t.j. 150 minút) dosiahnuť podobnú úroveň spálenia pokožky. Možno sa bude zdať skvelé, že veď v tom prípade SPF15 mi úplne stačí. Chyba. Pretože SPF15 blokuje len 94% UVB žiarenia, kdežto SPF30 až do 97% UVB žiarenia a SPF50 blokuje až do 98% UVB žiarenia. A možno sa zdá, že je to dosť malý rozdiel, v skutočnosti vyšší faktor nás chráni omnoho viac. Ideálny opaľovací krém by mal byť v rozhraní SPF 30 - 50. Novinky na trhu deklarujúce SPF100 nemajú podľa dermatológov väčšiu pridanú hodnotu než krémy s nižším SPF, pretože skôr môžu uškodiť v zmysle, že človek si myslí, že ich ochránia 2-násobne dlhšie, a dávajú tak falošný pocit bezpečia3. Stáva sa, že ľudia s takýmto vysokým faktorom majú tendenciu zostávať na slnku dlhšie bez reaplikácie krému.
PA systém
UVA ochrana v opaľovacích krémoch sa stala témou len posledných pár rokov. Na opaľovacom kréme je možné ju vidieť zahrnutú ako - ochrana pred širokým spektrom UV žiarenia (broad-spectrum protection of UV rays). V súčasnosti PA systém je jediný, ktorý sa používa na samostatné meranie ochrany pred UVA žiarením. Je typický pre ázijskú kozmetiku, najmä tú kórejskú. Označuje sa od PA+, PA++, PA+++ až po PA++++. Čím vyššia hodnota, tým je väčšia ochrana pred UVA žiarením.
Chemické vs. fyzikálne filtre
V opaľovacích krémoch sa stretávame s dvomi typmi SPF filtrov:
- chemické / organické - aborbujú UVB žiarenie a premieňajú ho na teplo, ktoré sa odvádza termoreguláciou preč z tela. Sú ľahko aplikovateľné
- fyzikálne / minerálne / anorganické - odrážajú UVB žiarenie späť do vonkajšieho prostredia. Ich najväčšou nevýhodou je, že sa ťažko roztierajú a zanechávajú biele stopy
Aký typ opaľovacieho krému použiť?
Ideálne je sa rozhodovať podľa typu pleti. Ak máte suchú pleť, hľadajte opaľovací krém vo forme hydratačného krému. V prípade mastnej pleti, resp. pleti so sklonom ku akné, hľadajte opaľovacie krémy, ktoré sú nekomedónne a majú formu gélu, resp. gél-krému. Ak máte senzitívnu pleť, hľadajte označenie "hypoalergénny".
Je dôležité spomenúť, že fotostarnutie prebieha počas celého roka, i keď cez letné mesiace je výraznejšie. Preto je dôležité chrániť sa pred slnkom celoročne.
Zdroje:
1 Flament, 2013. Effect of the sun on the visible clinical signs of aging in Caucasian skin.
2 American Cancer Society, 2019. Ultraviolet (UV) Radiation.
3 EWG, 2015.