Kožný mikrobióm. Prečo je taký dôležitý?
Kožný mikrobióm je relatívne nový pojem pre väčšinu ľudí. Skutočne, aj vo vedeckom svete je skúmaný len niekoľko dekád. V tomto článku sa dozviete, čo je kožný mikrobióm, z čoho je zložený, a ako ovplyvňuje našu pleť.
Čo je kožný mikrobióm?
Koža, ktorá je našim najväčším orgánom, má rozlohu cca 2m2, je domovom niekoľkých miliónov baktérií, húb a vírusov, ktoré označujeme pod pojmom kožný mikrobióm. Mikrobióm zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky. Na koži žije cez 1000 rôznych druhov baktérií a približne 80 druhov húb. Väčšina mikrobiómu sa vyskytuje v najvrchnejších vrstvách epidermy, a taktiež v oblasti vlasových folikulov, mazových a potných žliaz. Je odhadované, že na 1cm2 kože žije až 1 milión baktérií. Predpokladá sa, že na našej koži sa nachádza okolo 10 miliárd mikroorganizmov.
Mikrosvet rozmanitosti
Kožný mikrobióm je u každého človeka jedinečný! Presne ako aj naše odtlačky prstov. Nenašli by sme dvoch ľudí, ktorí majú rovnaký mikrobióm, tak ako ani životný štýl, stravu, vek, či etnicitu, čo taktiež zohráva rolu v zložení mikrobiómu. V ideálnom prípade sú však mikrobiálne spoločenstvá pokožky zdravého dospelého človeka relatívne stabilné. V tomto kontexte sú obzvlášť zraniteľné deti, ktorých mikrobióm sa stabilizuje iba v prvých troch rokoch života, a starí ľudia so zmenenou štruktúrou pokožky a súvisiacimi zmenami v mikroflóre. Napriek týmto obrovským rozdielom v našom kožnom mikrobióme z veľkej časti dominujú hlavne tri rody – Staphylococcus, Corynebacterium a Cutibacterium.
Hlavnými úlohami kožného mikrobiómu je chrániť a posilňovať kožnú bariéru proti patogénnym mikroorganizmom a udržiavať vhodnú hodnotu pH povrchu kože. Čím rozmanitejšie druhy baktérií, tým je "ochranný štít" silnejší.
Kožný mikrobióm taktiež pomáha bojovať proti infekcii tak, že podporovaním dobrých baktérií sa potláča rozmach patogénnych baktérií, ktoré keď sa premnožia, dochádza k zápalu.
Stav kože ako akné, ekzém, či rosacea je do veľkej miery zapríčinený chudobnou rozmanitosťou kožného mikrobiómu. Aktuálne trendy v spoločnosti týkajúce sa nadmerného používania antibakteriálnych prostriedkov vedú k výraznej zmene kožného mikrobiómu tým, že prostredie na koži sa stáva viac nehostinným. Tieto ochorenia sa v súčasnosti stávajú čoraz častejšími. Práve pre tento stav je používanie kozmetiky podporujúcej kožný mikrobióm viac než ziadúce. Prospešné prebiotické, probiotické a postbiotické ingrediencie v kozmetike podporujú "dobré" baktérie, a udržiavajú tak mikrobióm v rovnováhe. Čoraz pokročilejšie poznatky vo výskume mikrobiómu v posledných rokoch následne viedli aj k zmene postoju v oblasti kozmetiky, keďže neporušený, vyvážený, rôznorodý mikrobióm pokožky je nesmierne dôležitý pre zdravie a v konečnom dôsledku aj pre krásu nášho najväčšieho orgánu.
Referencie:
"The skin microbiome." Nature reviews. Microbiology vol. 9,4 (2011): 244-53
"Skin Microbiome: Looking back to Move Forward." Journal of Investigative Dermatology 132 (2011): 933-9
"The Skin Microbiome: impact of Modern Environments on Skin Ecology, Barrier Integrity, and Systemic Immune Programming." The World Allergy Organisation Journal vol. 10,1 (2017):29