7 mýtov v starostlivosti o pleť
Mať zdravú a žiarivú pleť je cieľom pre mnohé ženy. To vedie k množstvu informácií o rutinách, produktoch a postupoch ako sa o pleť starať. Uprostred množstva rád však pretrváva niekoľko mýtov, ktoré však nie sú vytvorené na reálnom základe. Poďme sa pozrieť na 7 bežných mýtov v starostlivosti o pleť, aby sme vám ukázali realitu za týmito mylnými predstavami.
Mýtus 1: Kozmetické produkty fungujú okamžite.
Realita: Zatiaľ čo niektoré kozmetické produkty môžu vytvoriť okamžité výsledky, ako je hydratácia alebo dočasný vyhladzujúci efekt, mnohé produkty, najmä tie, ktoré sa zameriavajú na problémy, ako je akné, pigmentácia alebo vrásky, vyžadujú dôsledné používanie v priebehu času, aby sa prejavili viditeľné zlepšenia. Trpezlivosť a dôsledna aplikácia sú kľúčom k tomu, aby ste videli dlhodobý efekt kozmetických produktov.
Mýtus 2: Pleť absorbuje všetko, čo na ňu nanesiete.
Realita: Koža funguje ako bariéra určená na ochranu tela pred vonkajšími vplyvmi. Zatiaľ čo niektoré zložky môžu preniknúť do pokožky, nie všetko nanesené sa vstrebe do hĺbky. Mnoho molekúl je príliš veľkých na to, aby prenikli pod povrch pokožky, preto je dôležité zvoliť účinné zložky, ktoré dokážu preniknúť cez kožnú bariéru, aby sa dosiahli požadované výsledky.
Mýtus 3: Prírodné produkty sú bez chemikálií.
Realita: Každá látka je chemikália. Či už hovoríme o chemických látkach prírodného alebo syntetického pôvodu. Chemické látky prírodného pôvodu nie vždy znamenajú, že sú bezpečné, a zároveň chemické látky syntetického pôvodu nie vždy znamenajú, že sú nebezpečné. Aj keď väčšina prírodných zložiek je pre pleť veľmi prospešná, nie všetky sú vhodné pre každý typ pleti. Niektoré látky môžu spôsobiť podráždenie (príkladom je niacínamid nad 6%) alebo alergické reakcie (napríklad esenciálne oleje vo veľkom množstve). Preto účinnosť a bezpečnosť kozmetických výrobkov závisí od zloženia a najmä množstva jednotlivých ingrediencií. Nie vždy totiž platí čím viac, tým lepšie.
Mýtus 4: Čistenie horúcou vodou otvára póry.
Realita: Póry nemajú svaly na otváranie alebo zatváranie. Horúca voda môže pomôcť uvoľniť nečistoty a prebytočný maz na povrchu pokožky, čím sa uľahčí čistenie, ale zásadne nezmení veľkosť pórov. Horúca voda však nadmerne zbavuje pokožku od kožného séba, čo vedie k jej vysušovaniu a podráždeniu. Na jemné čistenie bez zbytočného namáhania pleti je vhodnejšia vlažná voda.
Mýtus 5: Opaľovací krém nepotrebujete celoročne.
Realita: UV lúče prenikajú cez oblaky a aj okná budov, čo vedie k poškodeniu pokožky a jej predčasnému starnutiu. Opaľovací krém chráni vašu pokožku pred škodlivým UV žiarením bez ohľadu na ročné obdobie a počasie (áno, chráni vás aj keď je zamračené). V zime sa nemusíte natierať opaľovacím krémom tak často ako v lete, ale aj tak sa odporúča naniesť ho ako posledný krok vašej rannej rutiny.
Mýtus 6: Kozmetické produkty môžu zmenšiť póry.
Realita: Veľkosť pórov je určená hlavne typom pleti. Niektoré produkty síce môžu dočasne vizuálne zlepšiť vzhľad pórov, ale nedokážu zásadne zmeniť ich veľkosť. Pravidelné čistenie a exfoliácia môže pomôcť udržať póry čisté a menej nápadné.
Mýtus 7: Produkty starostlivosti o pleť fungujú rovnako pre každého.
Realita: Typy pleti sa líšia, a to, čo urobí zázrak pre jednu osobu, nemusí priniesť rovnaké výsledky pre druhú. Pochopenie vášho typu pleti a jej špecifických potrieb je nevyhnutné pre výber správnych produktov a postupov.
Správna starostlivosť o pleť zahŕňa oddelenie faktov od fikcie. Odhalením týchto bežných mýtov môžeme robiť informovanejšie rozhodnutia o našich postupoch starostlivosti o pleť, čím si z dlhodobého hľadiska zabezpečíme zdravšiu a šťastnejšiu pleť.